Jak pozbyć się shadowbana na TikToku?

shadowban_tiktok

Nagłe pogorszenie statystyk? Mniej wyświetleń, polubień i udostępnień? Video ciągle w akceptacji? To znak, że Twoje konto na TikToku może doświadczać shadowbana. Jak się go pozbyć? Podpowiem, co możesz zrobić!

Shadowban na TikToku – co to?

Shadowban to sytuacja, w której TikTok tymczasowo ogranicza widoczność Twoich treści. Nie pokazują się one w wynikach wyszukiwania ani w zakładce “Dla ciebie”. Jest to kara za naruszenie jego regulaminu, a właściwie Zasad Społeczności.

Chociaż TikTok nigdzie nie używa oficjalnie określenia “shadowban”, to na jego stronie możemy się zapoznać z jasnym oświadczeniem:

“Będziemy tymczasowo lub trwale blokować konta i/lub użytkowników dopuszczających się poważnych bądź powtarzających się naruszeń na platformie”.

No i faktycznie – tak właśnie jest.

Jak sprawdzić, czy masz shadowbana?

Czy istnieje test na shadowbana? Jak sprawdzić, czy akurat Twoje konto jest dotknięte tym problemem? Otóż możesz zrobić kilka rzeczy.

Sprawdź statystyki swojego konta. Jeśli stale się pogarszają, masz coraz mniej odtworzeń, polubień i udostępnień, to może to być konsekwencja shadowbana lub… po prostu wrzucania treści o zbyt słabej jakości.

Inną oznaką shadowbana, może być otrzymywanie nieustannych powiadomień, że Twoje video są w akceptacji.

Przyjrzyj się kilku ostatnim video:

  • Otwórz filmik.
  • Wejdź w zakładkę “Więcej danych”.
  • Zjedź na sam dół do sekcji “Źródła ruchu”. Jeśli nie pozyskujesz ruchu z zakładki “Dla ciebie”, Twoje konto doświadcza shadowbana. 
tiktok_shadowban

Za co można otrzymać shadowbana na TikToku?

Za nieprzestrzeganie wspomnianych już wyżej Zasady Społeczności. W skrócie obejmują one:

  • publikowanie treści chronionych prawem autorskim, w tym wykorzystywanie nielegalnej muzyki, 
  • promowanie nagości i przemocy,
  • używanie mowy nienawiści, 
  • szerzenie fake newsów,
  • spamowanie – masowe followowanie kont, dodawanie kilkudziesięciu video dziennie,
  • kupowanie wyświetleń, polubień, komentarzy.

Czasem możesz dostać shadowbana za swoje nieświadome działanie. Wystarczy tak niewinna rzecz jak sportowy stanik na filmie. Zbyt dużo odsłoniętego ciała i algorytm może podciągnąć treść pod promowanie nagości. Shadowban gotowy. 

Ile trwa shadowban na TikToku?

Shadownban na TikToku może trwać kilka godzin, dni, a czasem nawet tygodni. Najczęściej jednak ustaje po dwóch tygodniach

Jak pozbyć się shadowbana na TikToku?

Zacznij od usunięcia treści, które są przyczyną problemu, a następnie cierpliwie czekaj, aż algorytm Ci wybaczy. Wiem, jak to brzmi. Serio. Chciałabym mieć dla Ciebie bardziej pozytywne info, ale niestety, shadowbana nie da się usunąć dotknięciem magicznej różdżki. Kluczem jest wyeliminowanie naruszeń regulaminu i cierpliwość.

Dodatkowo odinstaluj aplikację ze swojego telefonu i zainstaluj ją ponownie. W ten sposób wyczyścisz pamięć podręczną i będziesz mieć pewność, że korzystasz z najnowszej wersji programu.

Możesz również skontaktować się z supportem TikToka i przedstawić swoje zastrzeżenia. Problemy zgłosisz tutaj.

Skąd wiedzieć, które filmiki są powodem shadowbana?

Nie jest to taka prosta sprawa. Niestety nie dostaniesz powiedomienia od TikToka. Musisz więc samodzielnie przejrzeć swoje treści i ocenić, a właściwie zgadnąć, które mogły przyczynić się do shadowbana.

Jak to zrobić? Jeszcze raz przeczytaj Zasady Społeczności TikToka i zastanów się, czy masz filmy, które naruszają ten regulamin. To może być za dużo odkrytego ciała, muzyka spoza TikToka, zbyt ciemne kadry.

Po drugie, zajrzyj do statystyk i znajdź filmik, który przyczynił się do spadku Twoich zasięgów. Wszystko szło świetnie – odtworzenia, polubienia, komentarze – aż tu nagle – BOOM – jeden filmik zepsuł całą dobrą passę. Wejdź w jego dane. Jeśli w źródłach ruchu nie ma strony “Dla ciebie”, to najprawdopodobniej od tego filmiku zaczął się Twój shadowban. Usuń go i poczekaj na efekty.

Jak uniknąć shadowbana na TikToku w przyszłości?

Przede wszystkim, przestrzegaj regulaminu TikToka. Nie zachowuj się jak bot, bo system stwierdzi, że faktycznie nim jesteś i tak Cię potraktuje. Nie kupuj wyświetleń, polubień i komentarzy. Postaw na autentyczność i szczerość. Nie kopiuj treści innych i nie kradnij ich własności intelektualnej. No i najważniejsze – wrzucaj dobry, jakościowy content.

Zaobserwuj mnie na TikToku!

Chcesz wiedzieć więcej o social mediach i nauczyć się je prowadzić? Dołącz do mnie na TikToku!

tiktok_lena_weglarz

Jeden komentarz

Dodaj komentarz