Nie masz pojęcia, jak bawić się z dzieckiem po angielsku? Mam dla Ciebie gotowy scenariusz zajęć! Naszą inspiracją będzie książka Sama McBratneya “Guess How Much I Love You”.
1. Animacja
Brak książki, by wspólnie przeczytać ją na głos? Zobaczcie animację! W trakcie oglądania możecie razem odgrywać historię i naśladować zające. Skaczcie, szepczcie na uszko, rozkładajcie szeroko ramiona.
2. Części ciała
W historii pojawiają się określenia poszczególnych części ciała np. “ears”, “arms”, “feet”, “toes”, “head”. Weźcie pluszowego zajączka (lub inną maskotkę). Pokazujcie na nim i nazywajcie po angielsku poszczególne części ciała. Zróbcie to także na sobie i dziecku. Pamiętacie spacerowanie paluszkami po pleckach? Jeśli nie, zainspirujcie się poniższym artykułem.
3. Piosenka “With My Heart”
Włączcie piosenkę “With My Heart” Super Simple Songs. Poznacie dzięki niej świat zmysłów i dowiecie się, że uszy służą do słuchania, oczy do patrzenia, usta do smakowania, nos do wąchania, dłonie do dotykania, a serce do odczuwania. Przyjemna i spokojna melodia.
Ta piosenka to tak zwana “action song”, czyli melodia do pokazywania. Śpiewając piosenkę, odgrywamy to, o czym mowa w tekście.
4. Czerwona butelka sensoryczna
W naszej tytułowej opowiastce mowa o uczuciach. Spróbujemy je więc zamknąć w butelce.
Do przygotowania butelki sensorycznej będziecie potrzebować:
- letnią wodę (“lukewarm water”),
- przezroczysty klej PVA (“clear PVA glue”),
- czerwony brokat (“red glitter”),
- ozdoby (np. cekiny – “sequins”, koraliki – “beads”).
Do butelki wlewamy letnią wodę (klej lepiej się w niej rozpuści). Dodajemy kryształki (u nas czerwone serduszka). Wsypujemy czerwony brokat. Jego ilość zależy od tego, jak intensywny kolor butelki chcemy uzyskać.
Dolejcie klej. Pamiętajcie, by dodatki wylądowały w butelce, zanim dodacie klej. Jeśli zamienicie kolejność, klej zbije brokat w kule, które nie będą już opadały swobodnie na dno.
Proporcja wody do kleju zależy od was. Im więcej kleju, tym wolniej drobinki będą opadały na dno. Naszą butelkę uzupełniliśmy w dwóch trzecich wodą, a resztę dopełniliśmy klejem. Pamiętajcie, że zawsze możecie dolać więcej kleju – zacznijcie więc od mniejszej ilości. Zakręćcie butelkę i dokładnie wstrząśnijcie, żeby klej zmieszał się z wodą. Gotowe!
5. Księżycowa butelka sensoryczna
Możecie także wykonać butelkę, w której zamkniecie księżyc. Wykonacie ją bardzo podobnie do poprzedniej.
Wlewacie ciepłą wodę. Wsypujecie troszkę srebrnego brokatu, szary piasek dekoracyjny, srebrne cekiny oraz przezroczyste, białe i szare kryształki. Im lżejsze dodatki, tym łatwiej będą wirować w butelce. Dolejcie klej. Zakręćcie i mocno wstrząśnijcie. Czas na spacer po księżycu!
6. Piosenka “Skidamarink A Dink A Dink”
Kolejna “action song” z kanału Super Simple Songs “Skidamarink A Dink A Dink”. Łatwo ją zaśpiewacie i nauczycie się prostej choreografii. To śliczna piosenka o miłości.
7. Kartonowa układanka DIY
Wykonamy kartonową układankę. Potrzebujemy 3 kartonowych kwadratów. Możesz je wyciąć na przykład z pudełka po butach.
Na pierwszym kwadracie rysujemy okrąg, który będzie naszym księżycem. Nożykiem do tapet wycinamy jego część tak, by na kartoniku był widoczny sierp. Wycięty owal możemy zostawić w obecnym kształcie lub przeciąć go na więcej elementów. Malujemy sierp i wycięte elementy białą farbą plakatową.
Za pomocą taśmy dwustronnej lub pistoletu z klejem na gorąco sklejamy pierwszy kartonik z drugim. Z drugiej warstwy wycinamy pięć gwiazdek. Gwiazdki malujemy na biało, a żółtą farbą nanosimy na nie cyfry.
Trzeci kartonik malujemy na żółto. Gdy wyschnie, sklejamy go od spodu z drugą warstwą. Białą farbą nanosimy cyfry na otwory po gwiazdkach.
Układanka jest gotowa! Dopasujcie gwiazdy do odpowiednich otworów i policzcie po angielsku do pięciu. Czy każda gwiazdka znalazła swoje miejsce na niebie?
8. Eksperyment ze skałami księżycowymi
Przepis na skały księżycowe:
- 2 kubki sody,
- 120 ml wody,
- brokat (u nas biały i srebrny, ale złoty też musi wyglądać klasa!),
- czarny barwnik spożywczy w proszku,
- dodatkowo: strzykawki i ocet.
W dużej misce mieszamy ze sobą sodę i brokat. Dodajemy wodę i barwnik. Dokładnie mieszamy masę. Gdy jest gotowa, formujemy z niej skały. Wkładamy je na noc do lodówki.
Rano możemy zacząć nasze działania laboratoryjne. Na podłodze rozkładamy folię malarską i przyklejamy ją taśmą do podłogi. To zabezpieczy podłoże przed bałaganem. Strzykawki napełniamy octem. Skały księżycowe umieszczamy w misce lub na talerzu i powoli polewamy je octem. Co się wydarzy? Musowanie (“fizzing”), kratery (“craters”), kolory (“colours”)!
Z substancją powstałą w wyniku naszych eksperymentów możemy bawić się dalej. Moczcie w cieczy swoje ręce i stwórzcie obrazy z odcisków. Pobierajcie płyn do strzykawek i przelewajcie go do innych pojemniczków.
Uwaga! To bardzo brudząca zabawa! Tylko dla odważnych!
9. Piasek księżycowy
Wykonamy teraz “moon sand”, czyli piasek księżycowy. To świetna zabawa sensoryczna. Sprawdzi się także dla niemowlaków, ponieważ składniki, których użyjemy, są jadalne i bezpieczne – to mąka i olej.
Nasz piasek powstał z 8 kubków mąki i 1 kubka oleju. Składniki wkładamy do dużej miski i wyrabiamy do uzyskania piaskowej konsystencji. Na podłodze rozkładamy folię malarską i zaczynamy zabawę. Dołóżcie foremki, wiaderka, kubeczki i do dzieła. Zbudujcie stację kosmiczną!
Nie martwcie się o brud. Masa nie jest lepka, nie brudzi, naprawdę przypomina piasek, a dzięki folii malarskiej szybko posprzątacie po zabawie.
Daj znać w komentarzu!
Która z powyższych propozycji najbardziej Ci się spodobała? Jak sprawdził się scenariusz w akcji? Daj znać w komentarzu, żebym mogła tworzyć dla Ciebie i Twojego dziecka coraz lepiej dopasowane propozycje zabaw.