“Guess How Much I Love You”: 9 pomysłów na angielski z dzieckiem [GOTOWY SCENARIUSZ ZAJĘĆ]

guess-how-much-i-love-you

Nie masz pojęcia, jak bawić się z dzieckiem po angielsku? Mam dla Ciebie gotowy scenariusz zajęć! Naszą inspiracją będzie książka Sama McBratneya “Guess How Much I Love You”.

1. Animacja

Brak książki, by wspólnie przeczytać ją na głos? Zobaczcie animację! W trakcie oglądania możecie razem odgrywać historię i naśladować zające. Skaczcie, szepczcie na uszko, rozkładajcie szeroko ramiona.

https://www.youtube.com/watch?v=LPLwMxogYDU

2. Części ciała

W historii pojawiają się określenia poszczególnych części ciała np. “ears”, “arms”, “feet”, “toes”, “head”. Weźcie pluszowego zajączka (lub inną maskotkę). Pokazujcie na nim i nazywajcie po angielsku poszczególne części ciała. Zróbcie to także na sobie i dziecku. Pamiętacie spacerowanie paluszkami po pleckach? Jeśli nie, zainspirujcie się poniższym artykułem.

3. Piosenka “With My Heart”

Włączcie piosenkę “With My Heart” Super Simple Songs. Poznacie dzięki niej świat zmysłów i dowiecie się, że uszy służą do słuchania, oczy do patrzenia, usta do smakowania, nos do wąchania, dłonie do dotykania, a serce do odczuwania. Przyjemna i spokojna melodia. 

Ta piosenka to tak zwana “action song”, czyli melodia do pokazywania. Śpiewając piosenkę, odgrywamy to, o czym mowa w tekście.

4. Czerwona butelka sensoryczna 

W naszej tytułowej opowiastce mowa o uczuciach. Spróbujemy je więc zamknąć w butelce.

Do przygotowania butelki sensorycznej będziecie potrzebować:

  • letnią wodę (“lukewarm water”),
  • przezroczysty klej PVA (“clear PVA glue”),
  • czerwony brokat (“red glitter”),
  • ozdoby (np. cekiny – “sequins”, koraliki – “beads”).

Do butelki wlewamy letnią wodę (klej lepiej się w niej rozpuści). Dodajemy kryształki (u nas czerwone serduszka). Wsypujemy czerwony brokat. Jego ilość zależy od tego, jak intensywny kolor butelki chcemy uzyskać. 

Dolejcie klej. Pamiętajcie, by dodatki wylądowały w butelce, zanim dodacie klej. Jeśli zamienicie kolejność, klej zbije brokat w kule, które nie będą już opadały swobodnie na dno. 

Proporcja wody do kleju zależy od was. Im więcej kleju, tym wolniej drobinki będą opadały na dno. Naszą butelkę uzupełniliśmy w dwóch trzecich wodą, a resztę dopełniliśmy klejem. Pamiętajcie, że zawsze możecie dolać więcej kleju – zacznijcie więc od mniejszej ilości. Zakręćcie butelkę i dokładnie wstrząśnijcie, żeby klej zmieszał się z wodą. Gotowe!

czerwona_butelka_sensoryczna

5. Księżycowa butelka sensoryczna

Możecie także wykonać butelkę, w której zamkniecie księżyc. Wykonacie ją bardzo podobnie do poprzedniej.

Wlewacie ciepłą wodę. Wsypujecie troszkę srebrnego brokatu, szary piasek dekoracyjny, srebrne cekiny oraz przezroczyste, białe i szare kryształki. Im lżejsze dodatki, tym łatwiej będą wirować w butelce. Dolejcie klej. Zakręćcie i mocno wstrząśnijcie. Czas na spacer po księżycu!

ksiezycowa_butelka_sensoryczna

6. Piosenka “Skidamarink A Dink A Dink”

Kolejna “action song” z kanału Super Simple Songs “Skidamarink A Dink A Dink”. Łatwo ją zaśpiewacie i nauczycie się prostej choreografii. To śliczna piosenka o miłości.

7. Kartonowa układanka DIY

Wykonamy kartonową układankę. Potrzebujemy 3 kartonowych kwadratów. Możesz je wyciąć na przykład z pudełka po butach. 

Na pierwszym kwadracie rysujemy okrąg, który będzie naszym księżycem. Nożykiem do tapet wycinamy jego część tak, by na kartoniku był widoczny sierp. Wycięty owal możemy zostawić w obecnym kształcie lub przeciąć go na więcej elementów. Malujemy sierp i wycięte elementy białą farbą plakatową.

Za pomocą taśmy dwustronnej lub pistoletu z klejem na gorąco sklejamy pierwszy kartonik z drugim. Z drugiej warstwy wycinamy pięć gwiazdek. Gwiazdki malujemy na biało, a żółtą farbą nanosimy na nie cyfry. 

Trzeci kartonik malujemy na żółto. Gdy wyschnie, sklejamy go od spodu z drugą warstwą. Białą farbą nanosimy cyfry na otwory po gwiazdkach.

Układanka jest gotowa! Dopasujcie gwiazdy do odpowiednich otworów i policzcie po angielsku do pięciu. Czy każda gwiazdka znalazła swoje miejsce na niebie?

ukladanka_ksiezyc
Pomysł na układankę pochodzi z profilu @today.our.children.

8. Eksperyment ze skałami księżycowymi 

Przepis na skały księżycowe:

  • 2 kubki sody, 
  • 120 ml wody, 
  • brokat (u nas biały i srebrny, ale złoty też musi wyglądać klasa!), 
  • czarny barwnik spożywczy w proszku,
  • dodatkowo: strzykawki i ocet.

W dużej misce mieszamy ze sobą sodę i brokat. Dodajemy wodę i barwnik. Dokładnie mieszamy masę. Gdy jest gotowa, formujemy z niej skały. Wkładamy je na noc do lodówki.

Rano możemy zacząć nasze działania laboratoryjne. Na podłodze rozkładamy folię malarską i przyklejamy ją taśmą do podłogi. To zabezpieczy podłoże przed bałaganem. Strzykawki napełniamy octem. Skały księżycowe umieszczamy w misce lub na talerzu i powoli polewamy je octem. Co się wydarzy? Musowanie (“fizzing”), kratery (“craters”), kolory (“colours”)!

Z substancją powstałą w wyniku naszych eksperymentów możemy bawić się dalej. Moczcie w cieczy swoje ręce i stwórzcie obrazy z odcisków. Pobierajcie płyn do strzykawek i przelewajcie go do innych pojemniczków.

Uwaga! To bardzo brudząca zabawa! Tylko dla odważnych!

skaly_eksperyment

9. Piasek księżycowy

Wykonamy teraz “moon sand”, czyli piasek księżycowy. To świetna zabawa sensoryczna. Sprawdzi się także dla niemowlaków, ponieważ składniki, których użyjemy, są jadalne i bezpieczne – to mąka i olej

Nasz piasek powstał z 8 kubków mąki i 1 kubka oleju. Składniki wkładamy do dużej miski i wyrabiamy do uzyskania piaskowej konsystencji. Na podłodze rozkładamy folię malarską i zaczynamy zabawę. Dołóżcie foremki, wiaderka, kubeczki i do dzieła. Zbudujcie stację kosmiczną!

Nie martwcie się o brud. Masa nie jest lepka, nie brudzi, naprawdę przypomina piasek, a dzięki folii malarskiej szybko posprzątacie po zabawie.

jadalny_piasek

Daj znać w komentarzu!

Która z powyższych propozycji najbardziej Ci się spodobała? Jak sprawdził się scenariusz w akcji? Daj znać w komentarzu, żebym mogła tworzyć dla Ciebie i Twojego dziecka coraz lepiej dopasowane propozycje zabaw.

Dodaj komentarz